מה זו דיאטה קטוגנית ולמי היא עוזרת?

EMS clubEMS, בריאות0 Comments

דיאטה

דיאטה קטוגנית היא תזונה המעודדת את הגוף להסתמך על שומנים וקטונים (שומנים שעברו תהליך פירוק בכבד) במקום על סוכר. כבר בשנת 1921 פיתח ד"ר ראסל ויילדר , ממאיו קליניק בארצות הברית, את עקרונות הדיאטה הקטוגנית מתוך מטרה להבין מדוע צום משפיע לטובה על ילדים אפילפטיים. בעקבות מחקר זה, תזונה קטוגנית הייתה דרך הטיפול באפילפסיה במשך כ- 20 שנה, אך כיום משמשת גם כדיאטה לכל דבר וכבחירה באורח חיים אחר מן המקובל. אז מה היא בעצם הדיאטה הקטוגנית?

קטוגניה ואפילפסיה

ד"ר ויילדר פיתח את הטיפול באפילפסיה באמצעות דיאטה קטוגנית על ידי חיקוי מצב של צום ממושך בן 24-36 שעות. במהלך הצום הגוף מרוקן את מאגרי הפחמימות הזמינים ועובר לשימוש במאגרי שומן כמקור אנרגיה חלופי לתהליכי מטבוליזם. הסכנה במצב צום לפרק זמן ארוך מדי היא ריקון של מאגרי החלבון ופגיעה ברקמות שריר, לכן חשוב להקפיד על צריכה ואספקה מתמדת ורציפה של שומנים. במידה ומבצעים דיאטה קטוגנית לטווח ארוך. כאמור, תזונה קטוגנית הייתה דרך הטיפול באפילפסיה במשך כ- 20 שנה עד שהומצאו תרופות נגד פרכוסים, והפופולריות שלה ירדה. התזונה הקטוגנית חזרה לאופנה בשנות ה- 90 של המאה ה-20, כשהחלו להתגלות מקרים רבים של ילדים שאינם מגיבים לתרופות. מאז נכנסה התזונה גם למקומות אחרים, שאינם קשורים לאפילפסיה.

עקרונות הדיאטה הקטוגנית

הרעיון המרכזי העומד בבסיס הדיאטה הקטוגנית הוא החלפת הפחמימות בשומנים כמקור אנרגיה לתהליכי חילוף החומרים בגוף. תהליך חילוף החומרים המתבסס על ניצול מאגרי שומן כמקור מרכזי לאנרגיה מביא להיווצרות גופי קטון (קטונים) במחזור הדם. בדיאטה קטוגנית לא מחשבים קלוריות אלא פחמימות והחישוב נעשה בהתאם למצב הבריאותי ואורח החיים. תזונה זו עתירת שומן והיחס המקובל הוא 4 יחידות שומן על כל 1 יחידה של חלבון ופחמימה (ביחד). המשמעות היא שלפחות 50% מהקלוריות צריכות להגיע משומן.

למי מתאימה דיאטה קטוגנית?

הדיאטה הקטוגנית מתאימה, כמובן, למי שסובל ממחלות פרכוסיות  כמו אפילפסיה, ואינו מגיב לטיפול תרופתי, אבל לא רק. מחקרים חדשים מראים שדיאטה קטוגנית עוזרת לטיפול במצבים רפואיים שונים כמו סכרת 2, מחלות נירולוגיות שונות, אקנה, שחלות פוליציסטיות, סרטן ומחלות לב וריאות ועוד. בנוסף, דיאטה קטוגנית עוזרת בתהליכי הרזיה וירידה במשקל. מהבחינה הזאת, הטרנד הקודם בעולם הדיאטות היה דיאטת הפליאו, שהייתה בעצם שלב מעודן יותר לדיאטה הקטוגנית. כעת, הדיאטה הקטוגנית הפכה לטרנד החדש שכבר מכה גלים בעולם עם מספר הולך וגדל של אנשים ומפורסמים שמחליטים להתמסר לדיאטה הקשוחה, ביניהם גם שמות כמו קים קרדשיאן, מיק ג'אגר, רובין רייט, מייגן פוקס ועוד.

חשוב לזכור שלאף אחד אין באמת די מידע על השפעות הדיאטה הקטוגנית בטווח הארוך. אם בחרתם בכל זאת לפעול לפיה, מומלץ להיעזר בליווי מקצועי.

אימון EMS משפר ומחטב את הגוף בצורה משמעותית, כל דיאטה תיהיה אפקטיבית הרבה יותר כאשר משולבת עם אימון מהיר של 20 דקות בשבוע

רוצים לדעת איך אימון EMS יכול לעזור גם לכם? לחצו כאן לתיאום אימון היכרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *