כולסטרול HDL

Ems Clubכושר0 Comments

אמנם יש לאנשים רבים אסוציאציה שלילית עם הכולסטרול, אך למעשה מדובר בתרכובת חשובה מאוד בגוף האנושי, בלעדיה אנו לא יכולים להתקיים. כשהוא מתנייד בתוך הגוף, הכולסטרול מהווה חלק מקומפלקס רחב יותר, שנקרא ליפופרוטאין. ה-HDL הוא אחד מהסוגים של אותו קומפלקס, ורמה גבוהה שלו תורמת תרומה חשובה למניעת מחלות.

חשיבותו של הכולסטרול

הכולסטרול חיוני לכמות גדולה של תהליכים גופניים – הוא משתתף ביצירת ויטמינים והורמונים, מקדם את תהליכי חילוף החומרים ואחראי במידה רבה על שלמות המבנה של כל התאים בגוף. תפקיד חשוב נוסף של הכולסטרול הוא ביצירת חומצות כיס המרה, שעוזרות לגוף לעכל שומן ולספוג נוטריינטים חיוניים.

מהו ה-HDL?

הכולסטרול אינו יכול לנוע בגוף בכוחות עצמו, ונע בתוך קומפלקס ביוכימי שנקרא ליפופרוטאין, שמורכב מחלבון ומשומן. שני הסוגים המפורסמים שלו נקראים בראשי תיבות LDL ו-HDL, וההבדל ביניהם הוא בתפקוד: בעוד LDL מוביל את הכולסטרול מהכבד לשאר הגוף, HDL מוביל את הכולסטרול אל תוך הכבד. את רמת ה-HDL ניתן לבדוק באמצעות בדיקה שבודקת את רמות השומנים הכלליות בדם.

HDL ומניעת מחלות

רמות גבוהות של HDL חשובות מאוד למניעת מחלות לב, שבץ וטרשת עורקים, ממש כמו שרמות גבוהות של LDL מזוהות עם הצד השני של המשוואה, וזאת סיבה מצוינת לנטר את רמת ה-HDL בגוף ולהקפיד לשמור אותה גבוהה.

העלאת רמת ה-HDL בגוף

יש אנשים בעלי רמות טבעיות גבוהות של HDL. מי שלא, מלבד כמובן שימוש בתרופות, יכול לנקוט במספר דרכי פעולה טבעיות על מנת להעלות את רמת ה-HDL בגוף שלו. בראש ובראשונה כדאי להימנע מעישון ולעסוק בפעילות גופנית. מומלץ להימנע מצריכה של שומן טראנס, וכן לצרוך שמן זית, שמן קוקוס, שמן דגים ודגים שומניים, כמו סלמון, סרדינים ומקרל. גם קטניות, דגנים מלאים, פירות עשירים בסיבים תזונתיים, אגוזים וזרעים מסוימים יעזרו לכם להעלות את רמת ה-HDL בגוף.

אימון גופני איכותי גם מעלה את רמת ה-HDL וגם עוזר לנו להצר היקפים ולבנות שריר. ברשת EMS club תוכלו להשיג מקסימום תוצאות בהשקעה מינימאלית של זמן. צרו קשר *2338 על מנת לקבוע אימון כושר ראשון בליווי מאמן כושר אישי.

לרשת מאמני כושר אישיים בבאר שבע ובעוד ערים נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *